UEFA Ülke Puanı ve Sıralaması

UEFA ülkeler sıralaması, UEFA'ya üye ülkelerin futbol kulüplerinin Avrupa kupalarındaki başarılarına göre oluşturulan ülke sıralamasıdır. Sıralamada, son 5 sezonda oynanan maçlar dikkate alınır. Buna göre, 2025-2026 UEFA ülke sıralaması için; 2021-2022 sezonundan 2025-2026 sezonuna kadar (bu sezon dahil) oynanan maçlarda alınan sonuçlar ülke sıralamasını etkiler.

Türk Takımları Avrupa Kupalarına Hangi Turdan Katılacak

UEFA Kulüpler Sıralaması

Türkiye UEFA Ülke Puanına Kulüplerin Katkısı

sporzip.com
SKulüp22-2323-2424-2525-2626-27PuanKatkı
1Fenerbahçe4.2005.0003.3502.8002.60017.95034 %
2Galatasaray-3.8752.7503.9501.60012.17523 %
3Başakşehir3.400-2.1007001006.30012 %
4Beşiktaş-2.2501.5005002.0006.25012 %
5Samsunspor---3.125-3.1256 %
6Trabzonspor1.700-600-8003.1006 %
7Sivasspor2.000----2.0004 %
8Adana Demirspor-875---8752 %
9Konyaspor500----5001 %
TOPLAM11.80012.00010.30011.0757.10052.275

Türk Takımları Avrupa Kupalarına Hangi Turdan Katılacak

Son Güncelleme: 23.10.2026 11:49

UEFA Ülke Sıralaması

SÜÜlke28-29
Katılım
22-2323-2424-2525-2626-27Ülke Puanı
1İngiltere4-2-123.00017.37529.46428.6807.944106.463
2İtalya4-2-122.35721.00021.87519.0006.50090.732
3İspanya4-2-116.57116.06223.89222.0937.25085.868
4Almanya4-2-117.12519.35718.42121.7857.28583.973
5Fransa4-2-112.58316.25017.92818.3215.92871.010
6Portekiz3-2-112.50011.00016.25020.5007.10067.350
7Belçika2-2-114.20014.40015.65011.4006.80062.450
8Hollanda2-2-113.50010.00015.2509.9796.66655.395
9Türkiye2-2-111.80012.00010.30011.0757.10052.275
10Yunanistan2-2-12.12511.40012.68714.2006.20046.612
11Çekya2-2-16.75013.50010.55011.0253.90045.725
12Polonya2-2-17.7506.87511.75015.7503.60045.725
13Norveç2-1-25.7508.00011.8128.0506.60040.212
14Danimarka2-1-25.9008.5007.65612.2505.75040.056
15Kıbrıs Rum Kesimi2-1-25.1003.75010.56212.1563.87535.443
16İsviçre1-1-28.5005.2007.0506.2004.25031.200
17Avusturya1-1-24.9004.8009.6504.1005.80029.250
18Macaristan1-1-25.8754.5006.6257.4374.37528.812
19Hırvatistan1-1-23.3755.8755.8757.0315.25027.406
20İsveç1-1-26.2501.87511.3755.0002.00026.500
21İskoçya1-1-23.5006.4009.2505.0002.30026.450
22Romanya1-1-26.2503.2507.7505.7502.62525.625
23Ukrayna1-1-25.7004.1003.6008.3123.12524.837
24Azerbaycan1-1-24.0005.8752.8755.8125.62524.187
25İsrail1-1-26.2508.7502.8752.8753.37524.125
26Slovenya1-1-22.1253.8759.0936.3751.62523.093
27Slovakya1-1-26.0005.0004.6252.6254.12522.375
28Bulgaristan1-1-24.5004.3753.6255.1873.87521.562
29Sırbistan1-1-25.3751.4003.7255.7502.25018.500
30Rusya1-1-24.3334.3334.3334.333017.332
31İzlanda1-1-23.0003.8334.5623.6252.00017.020
32İrlanda1-1-23.3751.5005.3434.2501.87516.343
33Ermenistan1-1-22.3752.2504.3754.1872.62515.812
34Bosna Hersek1-0-32.0002.2504.5313.3122.37514.468
35Letonya1-0-32.7501.6253.8752.0004.12514.375
36Kosova1-0-32.8753.0002.0003.7812.37514.031
37Finlandiya1-0-32.6251.7502.2503.6253.37513.625
38Kazakistan1-0-31.1253.1253.0003.6251.75012.625
39Lihtenştayn0-0-16.5005005001.0002.50011.000
40Moldova1-0-33.7502.0002.1251.50087510.250
41Faroe Adaları1-0-32.2502.7501.5001.7501.6259.875
42Arnavutluk1-0-38752.1251.2502.2503.0009.500
43Kuzey Makedonya1-0-31.6251.5006663.3431.8338.967
44Belarus1-0-36251.7501.8752.1252.3338.708
45Litvanya1-0-32.3751.1251.3751.1252.1258.125
46Andorra1-0-36661.6661.0002.0002.5007.832
47Malta1-0-32.6251.5001.0002.0005007.625
48Cebelitarık1-0-38751661.5003.3331.3337.207
49Estonya1-0-31.1661251.6251.6252.5007.041
50Gürcistan1-0-31.1251.2501.2501.1252.0006.750
51Kuzey İrlanda1-0-21.2501.1251.5001.7501.0006.625
52Lüksemburg1-0-21.1252.2501.2507508756.250
53Karadağ1-0-21.0001.3332.5001.00005.833
54Galler1-0-21.1666252.0003333754.499
55San Marino1-0-28333336668333332.998

26-27 Katılım sütunu; Ülkelerin 2026-2027 sezonu içinde Avrupa kupalarında sırasıyla, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi'nde kaç takımla temsil edileceğini gösterir. Kulüplerin ön eleme oynayıp oynamayacağı veya kaç ön eleme oynayacağı ayrıca yine bu puan sıralamasına göre belirlenir.

Sıralamaya Göre Katılım

SıraAvrupa Kupalarına Katılım
A) 1 - 44 Tk. ŞL direkt, 2 Tk. AL direkt, 1 Tk. KL 1 eleme
B) 53 Tk. ŞL direkt, 1 Tk. ŞL 2 eleme, 2 Tk. AL direkt, 1 Tk. KL 1 eleme
C) 62 Tk. ŞL direkt, 1 Tk. ŞL 2 eleme, 1 Tk. AL direkt, 1 Tk. AL 3 eleme, 1 Tk. KL 3 eleme
D) 71 Tk. ŞL direkt, 1 Tk. ŞL 2 eleme, 1 Tk. AL direkt, 1 Tk. AL 3 eleme, 1 Tk. KL 3 eleme
E) 8 - 91 Tk. ŞL direkt, 1 Tk. ŞL 2 eleme, 1 Tk. AL 1 eleme, 1 Tk. AL 3 eleme, 1 Tk. KL 3 eleme
F) 101 Tk. ŞL direkt, 1 Tk. ŞL 3 eleme, 1 Tk. AL 1 eleme, 1 Tk. AL 3 eleme, 1 Tk. KL 3 eleme
G) 111 Tk. ŞL 1 eleme, 1 Tk. ŞL 3 eleme, 1 Tk. AL 1 eleme, 1 Tk. AL 3 eleme, 1 Tk. KL 3 eleme

Türk Takımları Avrupa Kupalarına Hangi Turdan Katılacak

Kulüplerin UEFA Gelirleri